AC Milan 1991/92

Milan tog sin tolfte ligatitel och man gjorde det utan att förlora en enda match – laget tog 22 segrar och spelade tolv oavgjorda på de 34 ligamatcherna. Milan gjorde även överlägset flest mål i ligan, 74 stycken, och i sista ligamatchen besegrade man Foggia med hela 8–2.

Tröjorna var av samma modell som förra säsongen, förutom att man inte längre hade Europacuppokalen på ena bröstet. Istället hade man Intercontinentalcupens pokal som tecken på att man året innan hade besegrat Olimpia från Paraguay i finalen i Tokyo. Detta hade man fram till december då Röda Stjärnan tog hem segern i 1991 års Intercontinentalcup. Under vårsäsongen hade Milan istället det egna klubbmärket på ena bröstet.

För det mesta spelade Milan i vita byxor och strumpor, men i bortamatcherna mot Bari och Sampdoria användes svarta. Den vita bortatröjan var likadan som förra säsongen, förutom skillnaden i loggor som nämnts ovan.

Startelvan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.